News / Press releases

Voľné pracovné miesta v SND
Publikované dňa: 29.06.2022
Slovenské národné divadlo hľadá posily do svojho tímu.
 
Technická prevádzka Opery a Baletu SND prijme javiskového technika - stavača scénických dekorácií, ktorého úlohou je príprava a stavba scény na skúšky aj predstavenia, prestavba scény v priebehu predstavení a demontáž po skončení predstavenia: https://www.profesia.sk/en/work/slovenske-narodne-divadlo/O3855323
 
Hľadá tiež kolegu na pozíciu stavač špecialista - strojník, ktorý bude obsluhovať strojné zariadenia javiskových technológií pred, počas a po predstavení: https://www.profesia.sk/en/work/slovenske-narodne-divadlo/O4368134
 
Okolie a parkovisko SND čakajú počas leta stavebné úpravy. Treba rátať aj s obmedzeniami
Publikované dňa: 28.06.2022
Parkovisko SND bude počas letných mesiacov úplne uzatvorené pre verejnosť aj zamestnancov divadla. V súvislosti s výstavbou komplexu Eurovea 2 budú na parkovisku SND aj priľahlých komunikáciách prebiehať stavebné úpravy, ktoré na svoje náklady realizuje developer. Výsledkom bude nová dopravná infraštruktúra v celom okolí divadla, ktorá zvýši komfort návštevníkov SND.
 
Prvé práce sa začali na príjazdovej ceste k parkovisku SND už v júni. Pre návštevníkov a zamestnancov však nepredstavujú výraznejšie obmedzenia. Tie prídu až začiatkom júla - dotknú sa vodičov motorových vozidiel, cyklistov aj chodcov.

 
Zákon o sponzoringu v kultúre je nevyhnutnosť, zhodli sa riaditelia divadiel a orchestrov
Publikované dňa: 20.06.2022
V Slovenskom národnom divadle sa v piatok 17. júna konalo zasadnutie Asociácie slovenských divadiel a orchestrov (ASDO). Okrúhleho stola na tému návrhu zákona o profesionáloch v kultúre a sponzoringu v kultúre sa zúčastnili aj zástupcovia ministerstva kultúry. ASDO tak potvrdzuje svoju snahu byť dôležitým partnerom v otázkach prípravy legislatívy a riešenia dôležitých tém v oblasti kultúry.
 
Za ministerstvo kultúry sa okrúhleho stola ASDO zúčastnili zástupcovia Inštitútu kultúrnej politiky (IKP) Matúš Bieščad a Zuzana Došeková. S riaditeľmi divadiel a orchestrov hovorili o pripravovaných návrhoch zákonov o štatúte umelca a novej komory umelcov.
 
Čo prinesie nová divadelná sezóna 2022/2023
Publikované dňa: 17.06.2022
Vedenie SND prezentovalo na tlačovej konferencii 16. júna 2022 podrobné dramaturgické plány troch umeleckých súborov SND a ďalšie aktivity na nasledujúcu 103. divadelnú sezónu SND.
 
Riaditeľky činoherného a baletného súboru a riaditeľ operného súboru SND hovorili detailne predovšetkým o premiérach a generálny riaditeľ SND Matej Drlička informoval o témach manažérskych, otázkach z oblasti komunikácie, obchodu, financií a ďalších. Predstavil tiež členov novokonštituovanej Umeleckej rady SND. Členov umeleckej rady uvádzame v nižšie publikovanej správe.
 
Dôležitým míľnikom pre SND je spustenie nového elektronického predaja vstupeniek, ktorý bude súčasne zmenou v spôsobe, akým chce SND komunikovať so svojím divákom. S jeho aplikáciou rátame od 1. augusta 2022 a k tomuto dátumu sa začne aj predaj abonentiek na novú sezónu, ktorý potrvá do 15. septembra.
 
Opera SND sa stala členom významnej asociácie Opera Europa
Publikované dňa: 17.06.2022
Opera SND sa stala novým členom profesionálnej asociácie operných domov a festivalov v Európe – Opera Europa. Aktuálne združuje 215 členov zo 43 krajín. Jej pravidelná jarná konferencia sa konala v Prahe.
 
Generálneho riaditeľa SND Mateja Drličku a riaditeľa Opery SND Lubora Cukra privítal na pôde Štátnej opery riaditeľ Opera Europa Nicholas Payne, ktorý svoju funkciu vykonáva od roku 2003 a za ten čas sa mu na tejto významnej platforme podarilo prepojiť riaditeľov a manažmenty operných domov, festivalov, umeleckých agentúr či filharmónií a vytvoriť tak priestor na vzájomný dialóg, zdieľanie poznatkov, skúseností a hľadanie spoločných riešení.
 

Pages